Login:

Hasło:

Zapomniałem hasła?

Nie mam konta. Rejestracja

.:: Sondaż ::.

Moim zdaniem stodwudziestkipiątki prowadzone przez posiadaczy samochodowego prawa jazdy:
 Zwiększają bezpieczeństwo na drogach
 Zmniejszają bezpieczeństwo na drogach
 Nie mają wpływu na bezpieczeństwo
Wyniki

.:: Rozrywka ::.

:: Pierwszy rejs po sprzęty za Odrę

Pierwszy rejs po sprzęty za Odrę

Sprowadzenie motocykla z zagranicy wbrew pozorom jest dość proste. Jednak trzeba przestrzegać kilku kluczowych zasad. W pierwszej części artykułów o sprowadzeniu zajmiemy się importem sprzętu z Niemiec.

Motocykla w Niemczech najlepiej poszukać przez Internet, czyli www.mobile.de lub www.motoscout24.de. Czasami bardzo atrakcyjna cena motocykla może i powinna budzić podejrzenia. Numer telefonu do naszego sprzedającego powinien zaczynać się +49 (czyli kierunkowy do Niemiec) następnie kolejność cyfr 17 lub 16 oznacza telefony komórkowe. Reszta to telefony stacjonarne. Czasami zdarza się, że trafiamy na oszusta, który podaje odpowiednik naszego 0700… gdzie minuta potrafi kosztować od kilku do kilkunastu euro za minutę.
Jeśli już sprawdziliśmy, że faktycznie zdjęcia i nr telefonu nie budzą zastrzeżeń, jest sens analizować ogłoszenie. Nie ma problemu, jeśli znamy niemiecki. Jeśli nie, to musimy skorzystać z przeglądarki chrome, lub www.translate.google.pl i tam wkleić i przetłumaczyć zawartość. W przypadku mobile.de możemy z menu wybrać język polski i do przetłumaczenia będziemy mieć jedynie opis. Czasami ogłoszenie dotyczy samych części motocyklowych, więc warto zwrócić uwagę na słowo Tiele. Najczęściej jest to sama rama albo silnik. Jeśli nie czujemy się na siłach na rozmowę telefoniczną z rodowitym Niemcem, warto poprosić kogoś znajomego. Wielu Niemców, nawet tych starszych zna podstawy języka angielskiego, co powinno wystarczyć do rozmowy na temat kupna motocykla. Przy rozmowie telefonicznej trzeba koniecznie się spytać:
- czy maszynka posiada mały i duży brif (do zarejestrowania w Polsce są konieczne oba);
- czy została wymeldowana na terenie Niemiec;
- oczywiście o stan techniczny.
Dobrze, jeśli motocykl posiada TUV - czyli ważny niemiecki przegląd. Tam nie wygląda on jak u nas - "o, to kuzyn Henia daj mu pieczątkę", tam są skrupulatnie sprawdzane wszystkie podzespoły, stan opon, oświetlenia, spaliny, itp.
Jeżeli wszystko nam odpowiada trzeba koniecznie zarezerwować motocykl, umówić się na dzień i godzinę. W logistyce bardzo pomaga przesłanie SMS-em przez sprzedającego dokładnego adresu spotkania.
Po umówieniu sprzętu warto zaplanować trasę i godzinę wyjazdu tak, aby mieć minimum godzinę zapasu na nieprzewidziane zdarzenia, jak korki itp. Korzystając z maps.google.pl będziemy w stanie przygotować się do trasy, wydrukować i przeanalizować jej przebieg. Z doświadczenia wiem, że wyliczenia co do godziny podróży są dość precyzyjne. Do przywiezienia motocykla potrzebujemy pakowne auto dostawcze lub przyczepkę motocyklową. Koszt wypożyczenia auta pozwalającego schować nabytek do środka to wydatek ok. 250 PLN na dobę, a przyczepy to około 40-50 PLN za dobę. Pamiętajmy, że samochodem ciężarowym nie możemy poruszać się w Niemczech w niedziele i święta, a dla niemieckiej POLIZAI nawet seicento z kratką to samochód ciężarowy. Najlepiej w weekend zrobić sobie wycieczkę samochodem osobowym z przyczepką. Do sprawnego i bezpiecznego zamocowania motocykla potrzebujemy min 3 pasów o wytrzymałości min 2 ton i długości min 3,5 metra (najtaniej kupimy je na allegro.pl). Najlepiej jednak użyć 4 pasów, z czego dwa kluczowe są zamocowane z przodu np. o dolne półki i do podłogi lub ramy przyczepki przymocowane maksymalnie szeroko. Dociągamy motocykl na ? maksymalnych możliwości, aby przednie zawieszenie nie pracowało zbyt mocno na nierównościach, a uszczelniacze przedniego zawieszenia wytrzymały - zwłaszcza jeśli nie są pierwszej świeżości. Tył zapinamy po to, aby go ustabilizować i nie pozwolić na podskakiwanie. Ruszając mocno motocykl cała przyczepa powinna ruszać się z nim, jakby był przyspawany, a pasy nie mogą mieć możliwości ślizgania się w miejscu styku z motocyklem. Po przejechaniu kliku - kilkunastu kilometrów, zwłaszcza po wyboistych drogach i zdecydowanie przed wjazdem na autostradę, trzeba sprawdzić naciąg pasów. Trzeba również zwrócić uwagę na ładowność przyczepy i masę motocykla. Niemieccy policjanci do tego tematu podchodzą z aptekarską dokładnością. Lubią zabrać z trasy i pojechać na wagę. Mandaty są bardzo wysokie w przeliczeniu za 1 kg nadwagi - około 2 Euro mandatu. No i nie możemy kontynuować jazdy.

Czasami zdarza się nawet w Niemieckim ogłoszeniu, że motocykl wyglądał lepiej na zdjęciu niż w rzeczywistości. Trzeba się wtedy licytować, wymieniać wady i podkreślać, że w opisie i na zdjęciu nie było to wyszczególnione. 90 % wymięknie i obniży cenę. Od razu odradzam zakupy od Turków , Rosjan i nawet naszych rodaków - w większości są to firmy czyli GmBh. Ci najlepiej opanowali techniki sprzedaży :). Najlepiej szukać ogłoszenia od prywatnego sprzedawcy, gdzie widać na zdjęciach, że są robione we własnym garażu lub przed domem. Zdjęcia ściągnięte z Internetu albo wykonane w jakimś komisie od razu powinny zwiększyć naszą czujność.
Dobrze mieć ze sobą niemiecko-polską umowę kupna sprzedaży, unikamy kosztu tłumaczenia, bo tłumacz tylko przybija pieczątkę. Niemiec i Ty wiecie, co i gdzie wpisać.
Dokumenty jakie musimy zabrać od Niemca to umowa, "mały brif" (odpowiednik naszego dowodu) + duży brif (odpowiednik karty pojazdu). Często się zdarza, zwłaszcza przy skuterach lub motocyklach o pojemności 125, że zamiast standardowego zielonego brifu dostajemy dokument wystawiony przez salon motocyklowy. Jak najbardziej są to poprawne dokumenty, a na ich podstawie zarejestrujemy motocykl w Polsce.

2 część – rejestracja w kraju – już wkrótce…

Autor:
Data: 2011-03-09, 14:54:03
Ocena artykułu
9.8

:: Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.

bazily

bazily

Czekamy na częśc drugą PZDR :)


Data dodania: 2011-03-09 20:46:19

Popieram 3 / 0 Nie popieram

.:: Moja strefa ::.

.:: Shoutbox ::.

  Musisz się zalogować, aby móc pisać w Shoutboksie.

  .:: Kalendarz ::.

  
  « Styczeń 2019 »
  N P W Ś C P S
      1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31

  .:: Pogoda ::.