Login:

Hasło:

Zapomniałem hasła?

Nie mam konta. Rejestracja

.:: Sondaż ::.

Moim zdaniem stodwudziestkipiątki prowadzone przez posiadaczy samochodowego prawa jazdy:
 Zwiększają bezpieczeństwo na drogach
 Zmniejszają bezpieczeństwo na drogach
 Nie mają wpływu na bezpieczeństwo
Wyniki

.:: Rozrywka ::.

:: Dziecko na motocyklu - fotelik?

Dziecko na motocyklu - fotelik?

Do dziś słyszę jak moje maleństwo krzyczy "mamo szybto i daleto…". No cóż, czy trzylatka zabrać na motocykl na przejażdżkę?

Wożenie takich brzdąców to kwestia świadomości własnych umiejętności, tego, co się robi i tego, co się może stać w przypadku np. uderzenia z boku. A co z ograniczeniami prawnymi? Przepisy: Prawo o ruchu drogowym.(Dz. U. z dnia 19 sierpnia 1997 r.)

Art. 20.
6. Prędkość dopuszczalna niektórych pojazdów, z zastrzeżeniem ust. 2, wynosi: 3)  motocykla (również z przyczepą) i motoroweru, którymi przewozi się dziecko w wieku do 7 lat - 40 km/h.
Art. 35. Kierujący motocyklem lub motorowerem oraz osoby przewożone takimi pojazdami są obowiązani do używania na drodze twardej hełmów ochronnych odpowiadających właściwym warunkom technicznym. Obowiązek ten nie dotyczy dzieci do lat 7, pod warunkiem, że pojazdy te nie przekraczają prędkości 40 km/h.


Jak widać, przepisy nie zabraniają przewożenia nawet małych dzieci na motocyklach.

Jeśli zdecydujemy się na posadzenie malucha na motocykl pamiętajmy o ochronie. Zgodzicie się ze mną, że dziecko może być przewożone na tylnym siedzeniu tylko wtedy, kiedy jest w stanie swobodnie, całą stopą położyć nogi na podnóżkach pasażera.

W ofercie niektórych sklepów z akcesoriami znajdziemy specjalny fotelik, mocowany paskami do tylnej części kanapy na miejscu pasażera. Dzieciak jeździ wtedy jak w samochodzie, zapięty pasami fotelika.

Pewna kanadyjska firma robi specjalną uprząż pod nazwą Child Riding Belt. Uprząż jest zakładana na tułowiu dziecka, a w jej przedniej części jest szeroki pas, którym przypinamy dziecko do siebie. Dodatkowo pomiędzy dzieckiem a nami znajdują się uchwyty, a właściwie rączki od kierownicy dziecięcego rowerka, których dzieciak może się trzymać. Niezły patent, ale nie pozbawiony wad, bo o ile rozwiązuje opisane wyżej problemy, to stwarza też nowe. Przede wszystkim nie jestem do końca przekonana, czy w razie wypadku przypięcie dzieciaka do nas to jest dobry pomysł, choć można uznać, że nasze plecy dadzą dziecku ochronę przy zderzeniu czołowym. Nie ma jednak rozwiązań idealnych - po pierwsze jest to dość kosztowne, po drugie dzieciak może się rozglądać tylko na boki, po trzecie nie mamy nad nim kontroli w razie wywrotki – dziecko zostaje na motocyklu.

Chyba najlepszym rozwiązaniem w kwestii wożenia dziecka na motocyklu jest boczny wózek motocykla. Trzeba jednak pamiętać, że według przepisów jest to pojazd samochodowy i chociaż w przypadku fabrycznego wyposażenia w pasy bezpieczeństwa, zgodnie z art.40 ust. 2 ustawy, nie ma obowiązku jazdy nim w kasku to jednocześnie obowiązuje nas inny przepis - art. 39 ust. 3 ustawy. Stanowi on, że: „w pojeździe samochodowym wyposażonym w pasy bezpieczeństwa dziecko w wieku do 12 lat, nieprzekraczające 150 cm wzrostu, przewozi się w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci, odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka oraz właściwym warunkom technicznym". Czyli możemy zamontować w wózku bocznym fotelik samochodowy (jeśli będzie to możliwe) i w ten sposób wozić dziecko.

Jednak żadne z tych rozwiązań do mnie nie przemawiają. Może jestem przewrażliwiona, ale nie chciałabym być w skórze malucha przy wywrotce, kiedy to przyczepiony jest do motocykla.  Uważam, że najlepszym zabezpieczeniem dziecka w tym wieku jest stanowcze NIE, ale jeśli już, to albo fotelik, albo Gold Wing :-)

 

Ceny fotelików motocyklowych dla dzieci w sklepach (ceny na dzień 27.03.2012 r.):

Skuter Centrum - 730 PLN

Louis motocykle - 798 PLN

Motocyklowy sklep - 835 PLN

Defender (Givi) - 850 PLN

Moto Center - 855 LN

Motocykle - 869 PLN

 

Autor: Małgorzata Rożen
Data: 2011-03-30, 11:15:46
Ocena artykułu
9.8

:: Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.

adamb

adamb

Ja z moją córcią 8-letnią jeżdżę sobie na skuterku 125cm3 mając ją usadowioną z przodu, przed sobą. W ten sposób mam pełną kontrolę nad jej ruchami a dodatkowo, ściśnięta moimi nogami i rękoma, ma praktycznie żadne szanse na "wyrzucenie" się ze skutera podczas zakrętu, czy ostrego hamowania. W życiu bym, nie posadził malucha z tyłu, za sobą, bo gleba murowana. Z doświadczenia widzę że a to się ogląda podczas jazdy za siebie, a to się wychyla na boki bo coś przykuło jej uwagę, itp. historie. Także tylko z przodu. Będzie starsza, bardziej świadoma, mocniejsza w rękach, to oczywiście będzie siadać z tyłu. Zdecydowałem się dopiero jak miała 7 lat wozić ją na skuterze, bo wcześniej to takie maluchy mają tendencje do zasypiania podczas jazdy a taki bezwładny "worek ziemniaków" na zakręcie, czy podczas ostrego hamowania może być naprawdę niebezpieczny. Teraz widzę że mogę jej spokojnie wytłumaczyć co wolno a czego nie wolno robić podczas jazdy i córcia to rozumie i stosuje się do moich zasad. Sama frajda z jazdy dla dziecka jest nie do opisania, jest to dla niej tak ekscytujące, że jak tylko nie pada i jest ładna pogoda, to już wyciąga swój kask i stoi nade mną z miną podobną do kotka z filmu shrek :) Biorąc pod uwagę także ustawę o dopuszczeniu do ruchu pojazdów do 125 cm., mając min. 3 lata prawko kat."B" to myślę że więcej będzie osób które kupią taki pojazd między innymi po to aby jeździć bezpiecznie ze swoimi pociechami. Oczywiście jest ryzyko i strach przed debilami którzy nie potrafią jeździć i będą stanowić zagrożenie, no cóż takich zapewne nie zabraknie, na szczęście będzie to nikły odsetek. Szerokiej drogi.


Data dodania: 2014-07-23 18:39:02

Popieram 1 / 0 Nie popieram
PawelKot

PawelKot

W związku z pytaniami płynącymi do redakcji warto przypomnieć że: - to, że przepisy na coś pozwalają, nie oznacza, że zwalniają rodzica z myślenia i odpowiedzialności; - ceny i dostępność artykułów ulega zmianie, więc jeśli coś jest nie tak, to warto aktualizacje dopisać w komentarzach pod artykułem


Data dodania: 2014-04-14 11:53:47

Popieram 2 / 0 Nie popieram

.:: Moja strefa ::.

.:: Shoutbox ::.

  Musisz się zalogować, aby móc pisać w Shoutboksie.

  .:: Kalendarz ::.

  
  « Styczeń 2019 »
  N P W Ś C P S
      1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31

  .:: Pogoda ::.