Login:

Hasło:

Zapomniałem hasła?

Nie mam konta. Rejestracja

.:: Sondaż ::.

Moim zdaniem stodwudziestkipiątki prowadzone przez posiadaczy samochodowego prawa jazdy:
 Zwiększają bezpieczeństwo na drogach
 Zmniejszają bezpieczeństwo na drogach
 Nie mają wpływu na bezpieczeństwo
Wyniki

.:: Rozrywka ::.

:: Zabrali prawko? Zdaj egzamin w innym powiecie

Zabrali prawko? Zdaj egzamin w innym powiecie

Jak podaje dziennik "Gazeta Prawna", najszybszym sposobem na odzyskanie prawa jazdy jest... wyrobienie nowego w innym powiecie. Tak głośny swojego czasu CEPiK działa sprawnie, ale tylko przy ewidencji pojazdów. W Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców nie może urzędnik sprawdzić, czy dana osoba nie została objęta zakazem.

Według gazety osoba, która dostaje zakaz prowadzenia pojazdów na przykład w starostwie na Mazowszu, może pojechać do krewnych w innym województwie, zameldować się, zdać egzamin na prawo jazdy i odebrać je w tamtejszym starostwie, korzystając z nowego dowodu osobistego.

To efekt błędów i opóźnień w tworzonej od 2004 r. Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Centralna Ewidencja Pojazdów działa, jednak prace nad Centralną Ewidencją Kierowców utknęły w martwym punkcie.


- Nie jesteśmy w stanie zweryfikować w CEPiK, czy kierowca nie ma orzeczonego zakazu w innym starostwie - mówi Izabela Syroka ze Starostwa Powiatowego w Żarach. Dodaje, że obecnie nie ma też przepisów nakładających na urzędników taki obowiązek.

Ma to zmienić dopiero ustawa o kierujących pojazdami, która ma obowiązywać od stycznia 2013 r. O ile pojawi się taka techniczna możliwość, bo jak na razie starostwa nie mogą weryfikować danych kierowców w CEPiK - podkreśla dziennik.

Jak mówi rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak, trwają prace przygotowujące do integracji systemów informatycznych: Centralnej Ewidencji Kierowców i Centralnej Ewidencji Pojazdów. - W ramach tych prac będzie możliwy dostęp do bazy centralnej pozwalający w trybie online sprawdzić stan uprawnień kierowcy w skali całego kraju - zapewnia MSW.

 

Źródło: Gazeta Prawna i TVN24

Autor: Paweł Kot
Data: 2012-03-16, 09:41:24
Ocena artykułu
9.8

:: Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.

Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

.:: Moja strefa ::.

.:: Shoutbox ::.

  Musisz się zalogować, aby móc pisać w Shoutboksie.

  .:: Kalendarz ::.

  
  « Styczeń 2019 »
  N P W Ś C P S
      1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31

  .:: Pogoda ::.